Kuzu Göbeği

kuzu-gobegi-mantari.jpg

Adına festivaller düzenlenen kuzugöbeği mantarı.Fethiyede yetiştirilmekte olman en leziz mantar türlerindendir.

Festival bu yıl Fethiyenin Üzümlü Beldesinde başlamıştır.Kuzu göbeği mantarı ihraç edilen bir mantar türüdür.En fazla ihracatı Japonyaya yapılmaktadır.Kilosu 60.00Tl  ile 100.00 TL arasındadır.

kuzu-gobegi-dolmasi-1.jpg

KUZU GÖBEĞİ MANTAR DOLMASI

10 adet büyük boy kuzu göbeği mantarı

İç malzemesi:120 gr pirinç,1-2 diş sarımsak,2 orta boy kuru soğan,30 gr çam fıstığı,30 gr kuş üzüm,1 tutam tarçın 1  çay kaşığı tuz,1 çay kaşığı karabiber,15 gr permasan peyniri,2 kaşık tereyağı,1 çay bardağı zeytinyağ,yarım litre tavuk suyu.

Hazırlanışı:Zeytinyağ bir tavaya konulur,soğan ve sarımsak beraber sotelenir.Çam fıstığı ve kuş üzümü katılır ve pirinç ilave edilir.Bu şekilde bir süre kavrulur.Baharatları ve tuzları ilave edilip tavuk suyu eklenir.Pişmesine yakın peynir ve tereyağı eklenir.Mantar sert olduğundan dolayı buharda yaklaşık 2 dk civarı haşlanır.Hazırladığımız karışım kuzu göbeği  mantarlarının içine doldurulur ve buharda tekrar pişmeye alınır.Yaklaşık olarak 30-35 dk sonra dolmalarımız hazırdır.

Not:Buharlı pişirici kullanmıyorsanız.İçi kaynayan su ile dolu olan bir tencerenin üzerine çelik süzgeci yerleştirerek ağır ağır su kaynarken buharında pişirebiliriz.Kuzu göbeği mantarı direk olarak suyla pişirilmez tadı değişir.

kuzu-gobegi-dolmasi.jpg

Kuzu Göbeği mantarı pişirmek