Karbonhidrat nedir Karbonhidrat nelerde bulunur

Karbonhidratlar

gidaa.jpg

Karbonhidratın temeli karbon,oksijen ve organik bileşenlerdir.İnsan vücudunda çok kolaylıkla hazmedilen karbonhidratlar bir enerji ve kalori yüklü bir besin kaynağıdır. Şeker,nişasta gibi besinlerde bulunur. Kilo vermek isteyen kişilerin tükettiği karbonhidrat miktarına dikkat etmesi şarttır. Karbonhidrat vücutta hemen depolanan bir gıda olduğu için günlük kalori hesabı yaparak yediğimiz hamur işi yiyecekleri azaltmak gerekir.

Şeker ,nişhastalı yiyecekler,çikolata,kakao,ve tüm unlu yiyecekler yüksek derece karbonhidrat içeren yiyeceklerdir.

Bütün süt ürünlerindede içeriklerine göre değişik karbonhidrat miktarları bulunur. Karbonhidratlar insan vücuduna ve sağlığımıza yağlar kadar zararlı bir besin kaynağıdır. Eğer günlük ihtiyacımız olan karbonhidrattan fazlasını alırsak vücudumuz bunu  depolar ve yağa dönüştürür.Sağlıklı olmayan karbonhidratlar genellikle abur cubur diye tabir ettiğimiz dışardan aldığımız cips,gofret,şekerlemelerde ve fast food olarak adlandırdığımız hazır yiyeceklerde bulunur.Vücudumuzun ihtiyacı olan karbonhidratlar meyveler,sebzeler,kepekli makarna,esmer pirinç,kepek ekmeği,arpa gibi gıdalarda bulunur.Vücudumuza zararlı olan karbonhidratlar asitli içecekler,hazır makarna ,reçel,konserve,makarna,kurabiye şekerlemeler bu tür karbonhidratlar kan şekerinde ani düşüş ve çıkış yaratırlar.

Küçük yaşlarda sağlıksız  karbonhidratların alınması önlenerek sağlıklı karbonhidrat tüketme alışkanlığı oluşturulmalıdır ki.Çocuklarımız büyüdüğünde de alışkanlıkları doğrultusunda hareket ederek zararlı karbonhidratlar hakkında bilinli olabilsinler.

Karbonhidrat ne demektir

Önceki cevap:KARDİYOVASKÜLER NEDİR. Sonraki Cevap: Bamya Ayıklamanın Püf Noktaları