Soğan neden Göz Yakar

sogan-neden-aci.jpg

Soğanın neden acı olduğunu hiç düşündünüz mü? Genellikle piştiğinde tatlı bir lezzete sahip olan soğan neden acı olabilir.Özellikle bayanların en büyük derdi yemek tarifi yaparken gözlerini yaşartacak acılıkta olmasıdır. Özellikle Yöresel Yemekler soğansız olmadığı için yöresel yemek seven bayanlar mutfakta kendi kendine sessizce ağlar smiley s2.

Soğanda her besin maddesinde farklı olarak bulunan enzimler asitler vardır. Soğan kesilmeye yani doğranmaya başlandığında soğanı oluşturan hücreler parçalanmaya başlar,soğanın hücreleri iki kısımdan oluşmaktadır.Bir kısmı allinazlardan oluşan enzimler içerir,diğer kısmıda sülfit bileşikleri içeren amino asitlerden oluşur. Allinazlar sülfitleri parçalayarak sülfenit aside dönüştürür. Sülfenit asit ise uçucu bir gaz olarak havaya yayılır. Sülfit asit göz pınarlarımızı uyararak istem dışı göz yaşı akıtmamıza neden olur.

Böylece soğan suyu buharlaşıp göz yakar.

Gözlerimiz çok hassas olduğu için ve sülfit asitte özellikle gözlerimiz için çok zararlı bir madde olduğundan göz sinirlerimizin göz  pınarlarımızı uyararak göz yaşı akıtarak gazın gözlerimizi tahriş etmesini engellenmesini sağlar.

Soğan neden acı

Önceki cevap:Domain ne Demektir, Domain nereden alınır Sonraki Cevap: Atalay Demirci Kimdir, Atalay demirci final