Kilo vermek için öneriler

Kilo vermek için herşeyi deniyorum ancak yine de kilo veremiyorum diyorsanız yöntemleri tekrardan bir gözden geçirmekte fayda var. Yanlış uygulanan diyetler, yapılamayan egzersizler kilo verememeye sebep olabileceği gibi hormonlar da kilo vermemeye hatta kilo almaya neden olabilir. Öncelikle neler yapmalı, neler yapmamalıyızı bakalım. Eğer bunların hepsini uygulamanıza  rağmen hala kilo veremiyorsanız doktora gitmeniz de fayda olacak. Çünkü kilo verememenizin sebebi hormonlarınız (özellikle tiroid hormonu) olabilir.

1- Diyet düzeni oturana kadar günlük olarak yediklerinizi kaydedin. Böylelikle gün sonunda neler yediğinizi tam anlamıyla görebilirsiniz. özellikle küçük kaçamakların gözden kaçmış olduğunu görebilirsiniz.

yediklerinizi-yazin.jpg

2- Hergün mutlaka kahvaltınızı yapın. Özellikle protein içeren (süt,yumurta,peynir gibi) sağlıklı bir kahvaltı gün içinde metobolizmanızı yüksek tutacaktır. Kahvaltıyı atlamanız durumunuzda ise vücut kendini korumaya alarak yağ yakmanızı zorlayacaktır. 

kahvalti.jpg

3- Düzenli olarak egzersiz yapın. Günlük yarım saatte olsa tempolu bir yürüyüş etkili olacaktır. Özellikle yemeklerden sonra yapılan bir yürüyüş metobolizmanızı hızlandıracaktır. Bunun dışında mümkün olduğunca hareket edin. Gideceğiniz yerelere mümkün olduğunca yürüyerek gidin, asansör kullanmayın.

egzersizle-kilo-verme.jpg

4- Günlük mutlaka 2-2,5 litre su tüketin. Özellikle az tüketilen su vücutta  yağ miktarının artmasına dolayısıyla  kilo alımına neden olacaktır. Yalnız bir anda su içmeye odaklanmak yerine örneğin günde 8 kere birer bardak su içebilirsiniz, ılık olmasına özen gösterin. Yemeklerden önce tüketilen su ile iştahınız da kesilecektir. Egzersiz sırasında da susuz kalmamaya dikkat edin.

su-icmek.jpg

5- Gazlı içeceklerden uzak durun. Bunlar arasında her ne kadar diyet diye tabir edilen ürünler bile olsa gazlı içecekler tüketmeyin. Bu ürünler özellikle bel çevresini genişleten ürünlerdir.

1733-05042013142159.jpg

6- Günlük 7-8 saatten az uyumayın. Özellikle az uyku kilo alımına sebep olduğu çok fazla uyku da gün içerisindeki metobolizmanızın yavaşlamasından dolayı yine kilo aldıracaktır.

duzenli-uyku-saglikli-yasam13596212990-h984017.jpg

7- Bol sebze ve meyve tüketin. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayan sebzeler ve vücut direncini sağlayan meyveler sayesinde kilo verebilirsiniz. Yalnız her şeyde olduğu gibi ölçüleri abartmamak ve sebzeleri yağsız veya az yağda tüketmek gerekir.

sebzemeyve3.jpg

8- Öğün atlamayın. Öğün atlamanız metobolizmanın yavaşlamasına ve vücudun kendini kıtlıkta sanarak korumaya geçmesine neden olur. Öğünleri ise abartmamak gerekir.

55962741.jpg

9- Tatlıdan uzak durun, tatlıyı sadece ödül amaçlı tüketin. Şekerli yiyecekler yüksek kalorili olmaları dışında iştahı da artıran yiyeceklerdir. Ancak herkesin şekere ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacınızı meyvelerden karşılayın. Ancak haftada 1 kendinizi bir parça çikolata ile ödüllendirerek kendinizi motive edebilir böylelikle diyetinizi daha uzun vadede yapabilirsiniz.

diyet-134144f9.jpg

10- Yemeklerinizi televizyon ve internet karşısında yemeyin. Yemeği televizyon ve internet karşısında yerken ne kadar yediğinizi fark edemeyebilirsiniz. Yemek mutlaka yemek masasında yenmelidir.

7b5lrv7zf0xz.jpg

11-  Tabağınıza fazla yemek koymayın ve tabağınıza koyduğunuz kadar yiyin. Kendinizi mutlu etmek istiyorsanız ya küçük bir tabağa yemeğinizi koyun ya da büyük bir tabağa koyduğunuz az bir yemeğin yanına bol sebze koyarak gözünüzü de doyurun.

yanilsama11.jpg

12- Ayakta hızlı atıştırmalık yapmayın. Doyma hissini geciktiren ve düzensiz beslenmeye neden olan bu durum yediğimiz şeyleri de farketmememize neden olabilmektedir.

ayakta-yemek.jpg

13- Metabolizmanızı hızlandıracak baharatlar tüketin. Kırmızı acı biber, turp ve hardal metabolizmayı hızlandırak kilo vermenize yardımcı olurlar.

pul-biber.jpg

14- Sürekli tartı üzerine çıkmayınız. Haftada 1 tartının. Sürekli tartı üzerine çıkıp moral ve motivasyonunuzu olumsuz etkileyebilirsiniz. Vücudun su tuttuğu dönemlerde kilo aldığınız yanılgısına düşebilirsiniz. Özellikle adet dönemlerinde tartınmayınız.

tarti-zayilamak.jpg

15- Stresten uzak durun ve kendinizi motive edin. Vücut stresle başa çıkmak için kortizol (kan basıncı ve şekeri artıran hormondur) üretir bu da kilo almanıza neden olur. O yüzden stresten uzak olun ve zayıflayacağınıza dair inançlı olun.

relax.jpg

Neden kilo veremiyorum

Önceki cevap:Tansiyon için faydalı yiyecekler